DOVOLENÁ
12.12.2024 - 29.12.2024
Háčkováno přízemi Camilla a Nela a háčkem č.2. Je opravdu jednoduchá a hotová raz dva :-)
Uděláme si řetízek z 10 ok a spojíme do kroužku, uděláme 2 ŘO a dalších 30 DS.
Změníme barvu a uděláme 4 ŘO, 2 oka vynecháme a píchneme do třetího a uděláme KS, zase 4 řetízková očka, vynecháme 2 a píchneme do třetího a uděláme KS a takhle až do konce. Máme připraveno na 10 okvětních lístečků.
a další řadu děláme už lístečky - nepícháme do oček, ale podebíráme celý ten řetízek - 1 KS, 1 PDS, 1 DS, 4 2xNDS, 1 DS, 1 PDS a 1 KS a hned přejdeme na další lístek a opakujeme až do konce.
Co budete potřebovat?
- různé druhy látek, stuhy, krajky
- kleště na drátkování nebo korálkování, krejčovská křída
- zapínací rámeček
- špendlíky, nůžky
- lepidlo na různé materiály /např. chemoprén/
Prvním krokem k výrobě peněženky je příprava materiálu.
Základem je zakreslení tvaru šablony na podšívku a potom i na látku.
Vytvoříme si šablonu a zakreslíme ji na podšívku. Stejné rozměry šablony přeneseme také na vnější látku. Necháme 1 cm hlavně na švy v horní části a na bočních stranách necháme 1,5 - 2 cm. Čím více na bocích přidáme, tím více bude po sešití tvar peněženky působit plněji. Velikost, čili délku peněženky si podle potřeby určujeme sami.
Podle vlastní fantazie lze použít různé druhy pevnějších látek. V tomto případě byla použita látka s elegantním proužkem v kombinaci s krajkou a pevnější textilií tělové barvy. Propletením látky se docílilo zajímavého efektu, jaký je např. u pletených košů či různých rohoží. Můžete si vytvořit i jiný zdobný zajímavý prvek podle svého nápadu.
Po vystřihnutí dílů peněženky se zvolené látky různě zkombinují a přešijí. Okraje se obšijí, aby se netřepily.
Po vytvoření vnějších dílů se látka očistí od křídy jemným kartáčkem a zažehlí se. Oba díly pro výrobu peněženky jsou hotové.
Dalším krokem je obšití na stroji či v ruce vyznačených linií jak na podšívce, tak i na látce z rubové strany, přičemž u podšívky necháváme volné dno pro možnost převrácení.
Na tmavé části vidíme znázorněno sešití vnějších dílů peněženky od značky ke značce zakreslených závěsů zapínacího rámečku.
Vnější obal převrátíme a vznikne tak základní kapsa pro peněženku. Na ni navlékneme sešitou podšívku, přitom dno máme stále otevřené a volné.
Takto navlečenou podšívku v horních okrajích přešijeme ručně pro pevné uchycení látek dohromady a potom přešijeme na stroji. Pro šikovnější a pečlivější je vhodné prošití i ručně. Stále zachováváme rozměry, které jsme si zadali už na začátku při tvorbě šablony tzn. na vrchu 1 cm a po okrajích 1,5 – 2 cm.
Vznikl příliš silný lem, který by vadil při přehýbání látky a okraje by nebyly řádně začištěné, proto jsou nutné vnitřní průstřihy švů pro začištěné a rovné okraje.
Průstřihy švu ztenčí navrstvené látky a při přehnutí podšívky budou okraje rovné a pěkně začištěné.
Přehnutím podšívky dovnitř peněženky vzniknou okraje, které se zažehlí a tím se odstraní nerovnosti.
Spodní okraj /dno peněženky/ podšívky se začistí ručním sešitím a převrátí dovnitř peněženky.
Po začištění horních okrajů peněženky prošijeme a začistíme dno podšívky.
Připravte si pomůcky pro vložení horních okrajů vytvořené peněženky do zapínacího rámečku. Pomocí širších kleští, lepidla a kusu látky či korku proti otlaku kleští do kovu můžete přikročit k finále a dokončení peněženky.
Před vložením látky naneste do žlábku rámku vhodné lepidlo. Potom pomocí špic nůžek vkládejte jemně okraje peněženky. Pomocí kleští a rovných kusů dřívka /proti otlaku/ svírejte žlábek rámku místo po místě. Pokud budete pečliví při zafixování látky v zapínacím rámečku, dosáhnete silnějšího a kvalitnějšího spoje.
Hotovou peneženku můžete s radostí nosit a tím ji prakticky využít, ale také se s ní pochlubit svým blízkým formou originálního a vlastnoručně vyrobeného dárku.